Amman – Zwiedzanie największych atrakcji stolicy Jordanii

Napisał Stanley
0 Komentarz 10 minut czytania

Amman – stolica Jordanii, położona w północnej części kraju. Udając się na Bliski Wschód nastawiłem się głównie na zwiedzanie najbardziej znanych miejsc w tym kraju.

Przed wyjazdem przeczytałem mnóstwo blogów i artykułów na temat Ammanu. Ze zdecydowanej większości z nich dowiedziałem się, że absolutnie nie warto tam jechać. Po pierwsze bo w mieście nic nie ma do zobaczenia po drugie bo panuje tam chaos na ulicach a po trzecie że jest nieciekawie szaro i brudno. Ponadto Amman został niestety okrzyknięty jednym z najbrzydszych miast na Bliskim Wschodzie.

Amman często jest niedoceniany i traktowany jedynie jak przystanek na drodze to takich atrakcji jak Petra, Pustynia Wadi Rum, Morze Martwe czy Dżarasz. Trochę szkoda, bo to całkiem fajne miasto. A jakie atrakcje można w nim zobaczy? W tym wpisie omówię pokrótce 6 najciekawszych atrakcji tego miasta.

Amman
Amman
Amman
Widok z Cytadeli na Panoramę Ammanu

Cytadela w Ammanie

Cytadela zwana też Jabal al-Qal’a -jedna z największych atrakcji w Amamnie. Wzniesiona pod panowaniem arabskim w VIII wieku i otoczona 700 metrowym murem. Położona w samym centrum miasta.

Dla posiadających Jordan Pass zwiedzanie tej atrakcji wraz z muzeum znajdującym się na terenie obiektu jest bezpłatne. Ci którzy nie zdecydowali się na zakup Jordan Pass będą musieli uiścić opłatę w wysokości 3 JOD (15PLN).

Większość budowli znajdujących się na terenie Cytadeli pochodzi pochodzi z okresu rzymskiego, bizantyjskiego i umajjadzkiego. Świątynia Herkulesa datowana na II wiek, bizantyjski kościół i pałac Umayyad z VIII wieku to najbardziej rozpoznawalne budowle na terenie Cytadeli. Strona www znajduje się tutaj.

P5081700
Amman – Cytadela
 Świątynia Herkulesa - Amman
Świątynia Herkulesa – Amman
Pałac Umayyad - Amman
Amman – Pałac Umayyad

Jordan Archaeological Museum – Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne położone jest na terenie Cytadeli. Zostało zbudowane w 1951 roku. W muzeum znajdziemy liczne eksponaty: od przedmiotów codziennego użytku przez biżuterię aż po liczne posągi. Na wystawie zobaczymy dzieła z czasów prehistorycznych. Jeden z najmłodszych datowanych eksponatów pochodzi z XV wieku. Warto więc się tutaj na chwilkę zatrzymać i poczuć troszkę historii.

Jordan Archaeological Museum
Jordan Archaeological Museum
P5081736
P5081737
P5081738
P5081741

Teatr Rzymski

Pochodzący z II wieku Teatr Rzymski jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Ammanie. Teatr pochodzi z okresu rzymskiego i był w stanie pomieścić aż 6 tysięcy osób. I tutaj po raz kolejny nagradzani są posiadacze Jordan Pass, którzy wchodzą na teren obiektu za darmo. Dla pozostałych cena wynosi 2 JOD (10PLN) od osoby.

Teatr Romański - Amman
Teatr Rzymski – Amman

Amman – Downtown (Stare miasto)

Będąc w Ammanie koniecznie trzeba przespacerować się ulicami starego miasta. Będąc już na starym mieście (Downtown) warto przejść się główną ulicą Al-Malek Talal, by poczuć prawdziwy klimat miasta. Po obu stronach znajdują się liczne sklepy i stragany wypełnione po brzegi. Zewsząd unosi się aromat kawy i orientalnych przypraw.

Byłem już w niejednym arabskim mieście i moim zdaniem Amman wcale do brudnych nie należy. Jeśli chodzi o natężenie ruchu to faktycznie jest tłoczno i głośno, głownie dzięki ciągłemu używaniu klaksonów przez kierowców. Co chwilę ktoś trąbi, najczęściej podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu. Przechodzenie przez ulicę na początku wydaje się być dość problematyczne i niebezpieczne, bo nikt tutaj specjalnie nie zwalnia ani nie zatrzymuje się po to, by przepuścić pieszych.

P508179cf2 2
d

Rainbow Street – Amman

Rainbow Street – to promenada z mnóstwem restauracji, sklepów oraz kawiarenek. Bardzo popularna wśród turystów jak i wśród lokalnej ludności. Położona w starej części miasta w dzielnicy Jebel Amman nieopodal suku (arabski targ) Jara, na który też polecam zajrzeć.

P5081804
Amman – Rainbow street
Amman
Amman
P5081822

The Royal Automobile Museum

Mi niestety zabrakło już czasu by odwiedzić muzeum. Mimo wszystko gorąco je polecam wszystkim miłośnikom motoryzacji. Założone w 2003 na życzenie króla Abullaha II na cześć swego ojca Króla Husseina. Cena wstępu to 3 JOD (15PLN). Muzeum czynne jest za wyjątkiem wtorków i świąt od godziny 10-19.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.