Abu Simbel – Ocalona perła Ramzesa II wita w Egipcie

Napisał Stanley
0 Komentarz 8 minut czytania

Abu Simbel – to oprócz piramid chyba drugi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Egiptu. Ten złożony z dwóch budowli kompleks przyciąga do siebie rok do roku rzesze turystów. My Europejczycy zachwycamy się budowlami liczącymi setki lat, a zapominamy o tych, które zostały wzniesione klika tysięcy lat temu. Świątynia Abu Simbel liczy sobie ponad 3200 lat i niepodważalnie stanowi jeden z największych dorobków ludzkości. Powstała po to, by wzbudzać podziw dla wielkiego władcy Ramzesa II, który potrafił budować takie cuda. Przetrwała niejedno trzęsienie ziemi, prawie całkowicie zniknęła pod piaskami pustyni, by na koniec zostać ponownie odkrytą. W latach 60 XX wieku groziło jej całkowite zalanie na skutek budowy Wielkiej Tamy Asuańskiej. Co zrobiono, by ocalić świątynię?

Dojazd do Abu Simbel

Do Świątyni słońca, bo tak również nazywana jest Abu Simbel można dostać się na kilka sposób. Najbardziej komfortową opcją jest wykupienie wycieczki w jednym z biur podróży. Możecie skorzystać także z wycieczek zorganizowanych, które kupicie na miejscu.

Koszt zakupu wycieczki zorganizowanej z Asuanu, który leży w odległości 300 kilometrów od świątyni Abu Simbel w zależności od organizatora waha się między 240-380 PLN/os. Na miejsce można dostać się również wynajętą taksówką, lecz jest to opcja zdecydowanie droższa. Przykładową wycieczkę do Świątyni słońca znajdziecie tutaj: link.

Wycieczki z Asuanu wyglądają zasadniczo tak samo. O 4 rano wsiada się do autokaru, który zatrzymuje się do rutynowej kontroli przed szlabanem ustawionym przy granicy miasta. Obecni na posterunku policjanci sprawdzają ważność prawa jazdy oraz pytają kierowcę pojazdu o cel podróży i ilość przewożonych pasażerów. Po przeprowadzeniu kontroli wyrusza się w dalszą drogę. Czas dojazdu na miejsce docelowe z Asuanu wynosi 3.5 godziny.

Możecie również skorzystać z wycieczek oferowanych z Hurghady czy Marsa Alam. Niestety wycieczki z tych miejscowości wiążą się z dłuższym dojazdem na miejsce docelowe oraz zdecydowanie wyższym kosztem wycieczki sięgającym nawet 880 PLN/os.

Kompleks świątyń w Abu Simbel

P5131820

Wielka Świątynia – Świątynia Słońca

Świątynia słońca nie tylko nie była znana Europejczykom aż do XIX wieku lecz także została niemal całkowicie zasypana piaskami pustyni. Gdyby nie szwajcarski podróżnik i orientalista Johann Ludwig Burckhardt pewnie może i nie usłyszelibyśmy o istnieniu Abu Simbel. Podróżujący w przebraniu syryjskiego kupca szwajcar odkrył Abu Simbel w 1813 roku. Kompleks świątyń na który składają się Świątynia słońca i świątynia poświęcona żonie Ramzesa II Nefretari odkopano i zbadano w 1817 roku.

P5131791

Również dzięki Johannowi Ludwigowi Burckhardtowi świat usłyszał o skalnym mieście Petrze, które odkrył w 1812 roku podczas podróży do Jordanii. Więcej o Petrze dowiecie się z poniższego wpisu.

Wejścia do Świątyni Słońca strzegą cztery 20 metrowe posągi przedstawiające Ramzesa II. Głowa jednego z nich odpadła podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło tamte tereny w I wieku p.n.e. Między nogami posągów Ramzesa II wykuto mniejsze posągi przedstawiające członków rodziny władcy. Są to posągi matki Ramzesa II Tuji, jego żony Nefertari oraz jego synów i córek (Ramzes II miał około 100 synów oraz 50 córek). W 30 metrowej fasadzie umieszczono posąg Re-Horachte (Boga słońca porannego).

P5131776

Abu Simbel została wykuta w skale tak, żeby dwa razy do roku promienie słońca docierały do wnętrza najdalszej komory i oświetlały umieszczone w niej posągi Amona-Re, Ramzesa II a także Re-Horachte (posąg Ptaha pozostaje zawsze w cieniu). Aż do przeniesienia świątyni zjawisko to występowało rok do roku 21 lutego w dzień urodzin Ramzesa II i w rocznicę jego koronacji 21 października. Wraz z przeniesieniem świątyni to zjawisko przesunęło się o jeden dzień.

IMG 20210513 081349

We wnętrzu świątyni w pierwszej komnacie znajdziemy ogromne posągi fundatora świątyni, Ramzesa II. Łącznie umieszczono tam 8 posągów w dwóch rzędach (po 4 w każdym). Na ścianach umieszczone liczne reliefy, na których uwieczniono bitwy toczone przez potężnego władcę.

IMG 20210513 081012 1

Mała Świątynia – Świątynia Nefertari

Około 100 metrów od Świątyni Słońca leży świątynia poświęcona żonie Ramzesa II, Nefretari. Fasadę świątyni zdobią nieco mniejsze, bo dziewięciometrowe posągi. Cztery z nich przedstawiają Ramzesa II a dwa Nefertari. Nefertari posiadała wysoki status, co odzwierciedlone zostało w posągach, które dorównują wysokością posągom Ramzesa II.

P5131797

We wnętrzu świątyni możemy podziwiać salę hypostylową ozdobioną hatoryckimi kolumnami (kolumna hatorycka zawiera na swoim kapitelu głowę bogini Hathor).

IMG 20210513 085212

Przeniesienie Świątyni Abu Simbel

Gdy podjęto decyzję o uregulowaniu Nilu poprzez budowę Wielkiej Tamy Asuańskiej okazało się, że powstałe w ten skutek sztuczne Jezioro Nasera spowoduje zalanie kompleksu świątyń. Aby tak się nie stało postanowiono przenieść obie świątynie ponad lustro wody.

Pracami nad przeniesieniem świątyni kierował polski archeolog Kazimierz Michałowski. Przy całym projekcie uczestniczyło 2000 pracowników. Świątynie pocięto na 1030 bloków o wadze 20 ton każdy. Aby odtworzyć naturalne położenie świątyni, które pierwotnie znajdowało się na zboczach skalnych, zbudowano sztuczne wzgórza. Na prawdę trzeba się mocno przyjrzeć, by dostrzec, że faktycznie są sztucznymi tworami.

Wpierw wzniesiono łuki z żelbetu a następnie kopułę ochraniającą całą konstrukcję. Abu Simbel przeniesiono w latach 1964-1968 na docelowe miejsce położone o 65 metrów wyżej od pierwotnej lokalizacji a koszt inwestycji w kwocie 36 milionów dolarów pokrył rząd Egiptu wraz z UNESCO.

P5131840

A jak Wam podoba się Abu Simbel? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Udostępnij

Zostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.